advokat Vinaa Par@(©) logo Advokatfirmaet Christian Vinaa
Stiftet 1989
Advokatfirmaet Christian Vinaa
Høeghsmindevej 21
2820 Gentofte
Tlf. (+45) 39 62 00 92
Telefax - Email - Klientkonto

FORSIDE | FAQ | SITE-MAP | SØG | HANDICAPPET | OTHER LANGUAGESenglish



Forsikringsretshjælp
Følg Advokatfirmaet Christian Vinaa på :
Youtube FacebookTwitter




» BLOG om retssikkerhed

» Civile retssager

» Straffesager



» Dødsboer

» Retshjælp

» Vinaa's Vejledninger

» Om advokatfirmaet

» Om denne hjemmeside


» Fartbøde

» Parkeringsbøde

Christian Vinaa's Blog :
SMOKKA



Benyt Vinaa's
Guide til retssager






støt vores soldater





Når Politiet overtræder loven



Politiet overtræder også loven. Her er en samling eksempler taget fra danske nyhedsmedier :
( Teksterne er © de pågældende journalister )


14. apr. 2008
To betjente dømt for overfald

To politibetjente blev mandag idømt hver tre måneders fængsel for et groft overfald på en ung mand på Vesterbro i København. Over en strækning på godt 100 meter slog og sparkede de offeret, fastslog Københavns Byret.
Volden skete en nat i november sidste år, da betjentene havde fri. De var i civil. Men de trak deres skilte under overfaldet, og det var en skærpende omstændighed, mente retten. De to, der er henholdsvis 30 og 32 år, nægtede sig skyldige og ankede på stedet dommen til Østre Landsret.
Den ene betjent gør tjeneste i Københavns Politi, mens den anden er ansat hos rigspolitichefen.


26. feb. 2008
Betjent skyldig, men slipper for straf

I den første ankesag nogensinde om politiskud valgte Østre Landsret tirsdag at kende en betjent skyldig vold af grov beskaffenhed og i at udsætte andre for livsfare ved sit skyderi. Men han slap dog for straf på grund af straffelovens paragraf 82 og 83. En anden betjent blev frikendt.
Dermed nåede landsretten frem til et andet resultat end Retten på Frederiksberg, som mente, at begge betjente havde handlet i nødværge, da de i august 2006 skød og dræbte en 40-årig flugtbilist på Rådvadsvej i København.


27. apr. 2007
Advokat: Politiet lyver

En 29-årig italiensk mand, der er sigtet for stenkast mod politiet i forbindelse med rydningen af Ungdomshuset, er udsat for tre politifolks løgn og opspind.
Det påstår mandens advokat.
Ifølge anklageskriftet kastede italieneren en sten mod en uniformeret politimand og ramte ham i brystet.
Men det er det pure opspind, hævder advokat Åge Kramp, der i Københavns Byret fremlagde videooptagelser til støtte for sin påstand.
På videoen ses den 29-årige, der kaster en flaske mod politiet. Flasken rammer asfalten mellem betjentene.
"...Han kaster hverken med sten eller rammer nogen i brystet. Og i øvrigt har politiet aldrig fundet den uniformerede betjent, der angiveligt skulle være ramt. Når tre betjente hævder det samme, så er der tale om en konspiration, ...", siger Åge Kramp.



Juridisk Clip-art
Kontoret er lukket :

03.06.2013 - 21.06.2013.
Begge dage inklusive.
Ved ferielukning
Læs disse instrukser
Advokat Christian Vinaa har rådgivet klienter vedr. spirituskørsel siden ca. 1995, og har derfor en mangeårig erfaring med disse sager.
Se de nye informations-videoer

information på youtube videoer
Vinaa's Quick Check

Husk, at vi nu også tilbyder Vinaa's Quick Check til de klienter, som ikke ønsker egentlig advokatbistand til deres sag, men som gerne 'lige' vil have checket, om der kan gøres noget i deres sag; fx. om tilkendegivelsen er korrekt.

....og det koster kun kr.1.987,50, incl. moms.
Postdanmark har meget
uregelmæssig tømning af postkasser.

Breve fra advokat Christian Vinaa
kan derfor være op til 5 dage undervejs,
- - - selv som A-post.
Klager til Postdanmark er resultatløse.
Grundet domstolsreformen er sagsbehandlingen hos domstole og Politi STADIG kraftigt forsinket. Generelt har domstolene forbedret sig KRAFTIGT i 2011 og 2012.
F.s.v.a. Politiet varierer det meget. Der er desværre stadig flere politikredse, især Vestegnens Politi,, hvor alm. ekspeditioner tager flere måneder. Læs også BLOG om retssikkerhed

Der er intet vi fra advokatside kan gøre for at fremme Deres retssag.
Dette siger klienterne
om advokat Christian Vinaa :

"...det var meget dejligt med det flotte resultat, som ikke mindst er Din fortjeneste, hvilket vi gerne vil sige dig mange tak for....Lizzie R."

"...Tak for din hjælp og støtte ... du var 'professionalism personified' throughout this case !...Martin H."

"...jeg fik en meget hurtig behandling og blev holdt underrettet om alt via mail ... Ikke mange mennesker udfører sit arbejde med det tempo og entusiasme som du gør...Erik P."

"...Mange tak for din meget professionelle hjælp...Bjarne S."


Er der ALDRIG utilfredse klienter ?
Selvfølgelig er der det -
man kan ALDRIG gøre ALLE tilfredse.



Adobe MacIntosh Apple Valid HTML