|
Advokatfirmaet Christian Vinaa
Høeghsmindevej 21 2820 Gentofte Tlf. (+45) 39 62 00 92 Fax (+45) 39 62 38 92 Email - Klientkonto |
||
|
|
|||
|
|
|||
|
Forsikringsretshjælp
» Aktuelt » Civile retssager » Straffesager » Spirituskørsel
» Dødsboer
- HVIS DET HASTER - Hvordan starter du ? - Tidsforløbet i et dødsbo - Begravelsen - Mødet i skifteretten - Skifteretten - Hvem er arving ? - Hvem er legatar ? - Arv og gæld » Testamenter » Advokatbistand ? » Skifteformer - Boudlæg - Ægtefælleudlæg - Uskiftet bo - Forenklet privat skifte med ægtefælle og andre - Forenklet privat skifte KUN med ægtefælle » Privat skifte - Fast pris - Bobestyrer-bo » Dødsbobehandlingen - Udbetaling af arv - a/c-arv - Retsafgift - Boafgift - Boskat - Love og regler - Fast pris på advokatbistand » Retshjælp » Vinaa's Vejledninger » Om advokatfirmaet » Om denne hjemmeside
Medlem af
American Bar Association |
Fast pris - Privat skifte
Hvad er bedst ?
Udover at behandle et dødsbo ud fra primært registreret tidsforbrug, tilbyder Advokat Christian Vinaa tilbyder også en fast pris for behandling af et privat skifte.
En fast pris er en beregning af, hvad arbejdsopgaven typisk kan komme til at omfatte af arbejdsopgaver og tidsforbrug. En aftale mellem klienten og advokaten, om at arbejdet afregnes på baggrund af primært et registreret tidsforbrug, vil kunne resultere i, at advokatens salær bliver mindre end den faste pris. Omvendt kunne advokatens salær også blive højere end den faste pris. Det er en risiko, som klienten tager ved at vælge den faste pris, mod til gengæld at få en sikkerhed for, at prisen ligger fast. Der er ikke 2 dødsboer som er ens; derfor er den faste pris beregnet ud fra følgende forhold :
Den faste pris bliver beregnet af de oplysninger, som arvingerne oplyser. Den endelige beregning foretages ud fra de tal og værdier, der figurerer i boopgørelsen. I praksis fungerer det således:
Hvorfor kan prisen korrigeres ? Tilbuddet er givet på baggrund af alene arvingernes oplysninger. Det er kun fair, at prisen korrigeres, såfremt arvingernes oplysninger ikke er korrekte. Den første korrigering af tilbuddet sker, når advokat Christian Vinaa har indhentet officielle oplysninger vedr. afdødes formue og indtægter fra fx. SKAT SKAT Arvingerne vil i ca. 90 % af dødsboerne kunne regne med, at prisen, efter den første korrigering, ikke ændres yderligere. Prisen kan korrigeres i forbindelse med tallene og værdierne i den afsluttende boopgørelse, fordi der er en teoretisk mulighed for, at værdien af et aktiv stiger i forbindelse dødsbobehandlingen; fx. fordi dødsboet sælger aktivet til en favorabel pris. Da advokatsalæret også er beregnet ud fra størrelsen af de involverede værdier, er det kun retfærdigt, at advokatsalæret korrigeres, hvis dødsboets formue forøges. Hvis dødsboets formue bliver mindre end forventet, nedsættes advokatsalæret selvfølgelig på samme måde. Hvis du vil have et uforpligtende tilbud, baseret på dine egne oplysninger, kan du udfylde denne emailformular. Du "binder" dig SELVFØLGELIG ikke til noget som helst ved at udfylde og indsende email-formularen. Advokat Christian Vinaa har behandlet dødsboer i hele Danmark siden 1985. Kontakt advokat Christian Vinaa, hvis du ønsker en erfaren advokat til at behandle et dødsbo. |
Kontoret er lukket :
17.05.2012 - 21.05.2011 Begge dage inklusive.
Grundet domstolsreformen er sagsbehandlingen hos domstole og Politi STADIG kraftigt forsinket. Generelt har domstolene forbedret sig KRAFTIGT i 2011 og 2012.
F.s.v.a. Politiet varierer det meget. Der er desværre stadig flere politikredse, især Vestegnens Politi,, hvor alm. ekspeditioner tager flere måneder. Læs også denne side Der er intet vi fra advokatside kan gøre for at fremme Deres retssag.
Dette siger klienterne
om advokat Christian Vinaa : "...det var meget dejligt med det flotte resultat, som ikke mindst er Din fortjeneste, hvilket vi gerne vil sige dig mange tak for....Lizzie R." "...Tak for din hjælp og støtte ... du var 'professionalism personified' throughout this case !...Martin H." "...jeg fik en meget hurtig behandling og blev holdt underrettet om alt via mail ... Ikke mange mennesker udfører sit arbejde med det tempo og entusiasme som du gør...Erik P." "...Mange tak for din meget professionelle hjælp...Bjarne S." Er der ALDRIG utilfredse klienter ? Selvfølgelig er der det - man kan ALDRIG gøre ALLE tilfredse. |